Australianpaimenkoirat ry

Vuoden Koira (2018)

(Kuvien lisääminen sivulle on työn alla.)

Yleistä Vuoden -koira säännöistä

Ohjaaja voi kisata koirineen Vuoden Toko-, Agility-, Näyttely-, Paimen-, PK- ja Rally-TOKO-koiran tittelistä sekä Vuoden Tulokas -tittelistä tottelevaisuudessa ja PK-lajeissa. Kasvattaja voi kilpailla Vuoden kasvattaja -tittelistä.

Kilpailuihin voi osallistua koira, jonka omistaja on Suomessa vakinaisesti asuva Australianpaimenkoirat ry:n jäsen. Kilpailun pistelasku on 1.1–31.12. välinen aika.

Koiran ohjaaja tai Vuoden Kasvattaja – kilpailussa kasvattaja laskee itse pisteensä kuluneelta vuodelta (pistelaskukausi) ja lähettää ne ja niiden pohjana olevat tulokset sekä sijoituksensa pistelaskukautta seuraavan tammikuun loppuun (31.1.) mennessä yhdistykselle sähköpostilla Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Vain ajoissa lähetetyt tulokset huomioidaan. Palkinnot jaetaan pistelaskukauden jälkeisessä yhdistyksen vuosikokouksessa. Lajin Vuoden Koira on se, jolla on lajikohtaisesti suurin pistemäärä. Pisteiden mennessä tasan yhdistyksen hallitus päättää voittajan sen perusteella, miten pisteet on saatu esim. eniten ykköstuloksia saanut voittaa, ellei muuta ole lajikohtaisesti ilmoitettu.

Seuraavissa linkkien takaa löytyvissä dokumenteissa on kunkin lajin pisteiden jakautuminen esitetty taulukoissa, joihin voit täydentää kisasta/kokeesta joko suoraan saamasi koepisteet (toko) tai tuloksesta/sijoituksesta johdetut pisteet (muut lajit). Voit käyttää excel-lomaketta, jossa kullakin välilehdellä on oma lajinsa. Exel laskee pisteesi automaattisesti yhteen. Muista liittää tarvittaessa mukaan kopio koe/kilpailukirjasta.

Säännöt (pdf)

Pistelaskutaulukko  (excel)

Vuoden Koirat 2018

VUODEN KOIRA 2018 TULOKSET!

NÄYTTELYKOIRA​​
1. Damani Dream Good Luck​- Mia Putkonen & Eija Parviainen ​​​155p
2. C.I.B EE LV MVA Glenhouse's Capricorn Pop - Satu Anttonen​​​ 149p
3. Glenhouse's Locked by Flaming Ferreras - Tanja Vesterinen & Seija Nummelin ​​147p
4. FI MVA FI TVA FI AVA FI AVA-H Capricole Final Fantasy - Sirkka Aro​​​ 79p
5. FI MVA EEMVA EE JMVA EEJV-17 HeJW-17 RTK1 Julsamorous Lady Pokerface - Mira Halme ​59p

AGILITYKOIRA​​
1. Titangus Apirka - Jaana Leino​​​​​ 189p
2. FI AVA FI AVA-H Cryptonite Kittyhawk - Kaisa Kivi ​​​​184p
3. BH TK1 RTK3 Ardiente Don Perro -​Melissa Markki​​​ 174p
4. PAIM2 Ardiente Lindo Pjojo - Laura Ruissalo​​​​ 164p
5. FI MVA FI TVA FI AVA FI AVA-H Capricole Final Fantasy - Sirkka Aro​​ 160p
6. TK1 RTK2 Cryptonite Halo GS-E RS-E JS-E - Sonja Löfgren ​​​159p
7. FI MVA EE JMVA RTK1 RTK2 BH Capricole Hawaiian Hawthorn - Liisa Teräaho ​​140p
7. FI AVA RTK2 TK1 BH Kariluodon Ampuhaukka GV-E RV-E-OP JV-E-SP - Sari Kariluoto ​​140p
9. FI RTVA BH Empathica's Naldo - Saila Tiainen ​​​​45p

AGILITYTULOKAS​​
1. FI SE MVA Vauhtitassun Pulmussirri​ - Päivi Ruuskanen ​​​89p
2. BH RTK2 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen ​​​82p
3. Patchcoat Zepyur - Tiina Hiltunen​​​​​ 70p
4. RTK1 RTK2 RTK3 Empathica's Neytiri - Pipsa Juvonen ​​​58p

PK-KOIRA​​
1. BH AD FH1 VK1 JK3 Sanjeet a'la nala Grand Gerberus - Eija Ostela ​​76p
2. FI KVA FI TVA Popotin Cabrales - Katariina Salo​​​​ 65p
3. JK3 PAIM3 Särkivaaran Öökiitti Moi​ - Marianne Punkki ​​​42p
4. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina - Veera Korhonen​​ 30p

PK-TULOKAS​​
1. EK1 HK2 Blue-Beacon Beata of Golden Eye - Raila Viljamaa ​​​24p

TOKOKOIRA​​
1. JK3 PAIM3 Särkivaaran Öökiitti Moi​ - Marianne Punkki ​​​1271p
2. FI TVA FI AVA FI AVA-H BH JK3 EK2 HK2 RTK4 TK3 TK4 Pähkähullun Onninpoika- Anne Huhtanen​ 1167p
3. FI KVA FI TVA Popotin Cabrales - Katariina Salo​​​ 1105,5p
4. FI KVA JK3 HK3 EK3 TK3 BH Of Gurrent Extreme Evita - Mari Karpow​1053,15p
5. RTK4 TK1 BH Blue-Beacon Catching Jolteon GS-N - Sanni Murto​​ 1033,24p
6. BH RTK2 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen ​​952,64p
7. PAIM-E BH Wirneen Lystikäs Lipsuttaja - Mari Karpow​​ 426,32p

TOKO TULOKAS​​
1. RTK4 TK1 BH Blue-Beacon Catching Jolteon GS-N - Sanni Murto ​​1033,24p
2. TK2 Wirneen Nyt on Nappiosuma - Mari Jääskeläinen​​ 1033,12p
3. BH RTK2 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen​​ 952,64p
4. PAIM-E BH Wirneen Lystikäs Lipsuttaja - Mari Karpow ​​426,32p

RALLYTOKO​​
1. FI RTVA Attic Angel's Mahogany Sheldon - Hannele Vänskä ​​57p
2. POHJ & FI & EE & SE & DK TVA FI AVA FI RTVA BH Attic Angel's Coyote She-Ra - Veera Korhonen ​​​​​​54p
3. RTK4 TK1 BH Blue-Beacon Catching Jolteon GS-N - Sanni Murto ​46p
4. BH RTK4 TK2 TK3 Wirneen Kolmiolääke - Anne Huhtanen ​​45p
4. PAIM2 JK1 RTK3 TK2 Wirneen Hirmumyrsky OtdS OtdD - Marika Lindfors​ 45p
6. FI TVA FI RTVA TK1 TK2 TK4 RTK2 RTK3 RTK4 Patchcoat Urania​ - Tuuli Oksalahti ​41p
7. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina - Veera Korhonen ​40p
8. TK1 RTK2 Cryptonite Halo GS-E RS-E JS-E - Sonja Löfgren​​ 34p
8. RTK1 RTK2 Attic Angel's Mahogany Marlin - Hannele Vänskä ​​34p
10. TK2 RTK2 Särkivaaran Uskon Asia JV-E GV-O RV-O - Anne Topra​ 24p
11. RTK1 RTK2 Snowtime's Basecamp - Marika Kettunen​​ 22p
12. BH RTK2 Wirneen No Niin Justiinsa - Anne Huhtanen​​ 16p
13. RTK1 Kariluodon Brava GS-N - Anne Topra​​​ 14p

RALLYTOKO TULOKAS​​
1. FI RTVA Attic Angel's Mahogany Sheldon - Hannele Vänskä ​​57p
2. RTK4 TK1 BH Blue-Beacon Catching Jolteon GS-N - Sanni Murto ​46p
3. TK3 JK3 HK3 EK1 RTK2 BH Attic Angel's Prima Ballerina - Veera Korhonen ​40p
4. RTK1 RTK2 Yumigos Cha-Ching - Sanna Kartano ​​36p
5. TK1 RTK2 Cryptonite Halo GS-E RS-E JS-E - Sonja Löfgren ​​34p
5. RTK1 RTK2 Attic Angel's Mahogany Marlin - Hannele Vänskä​​ 34p
7. RTK1 Color Runs Ready for Success - Saila Tiainen ​​32p
8. RTK1 Attic Angel's Krumping Killer - Terhi Ullakonoja ​​18p
9. RTK1 Kariluodon Brava GS-N - Anne Topra ​​​14p

PAIMENKOIRA​​
1. FI TVA FI PVA M-18 RTK3 JK1 BH Attic Angel's Bridesmaid Skipper ATDsd OTDc- Mervi Sahlström​ 92p
2. FI PVA PAIM3 JK1 BH Wirneen Hermosaha - Laura Lönnberg​​ 68p
3. PAIM3 Wirneen Kaikki Sun Pelkosi - Laura Lönnberg ​​65p
4. PAIM3 TK2 Attic Angel's Mahogany Coral OTDsd STDc - Mervi Sahlström​64p
5. PAIM2 JK1 RTK3 TK2 Wirneen Hirmumyrsky Otds OtdD - Marika Lindfors ​35p
5. PVA True Choice Dolled Up STDc ATDds GS-N JS-N RS-N - Paula Collin​33p
7. BH Snowtime's Blackbird STDsdc OTDds1st legs - Merja Tiainen​ 6p
8. WTCH BH PAIM-E PAIM1 Justus Rio Bravo - Merja Tiainen ​​5p
9. Snowtime's Amaranth STDcs1st legs - Merja Tiainen​​ 4p
10. BH Snowtime's Tahoka Daisy - Sanna Toivoniemi ​​1p

KASVATTAJA​​
1. Wirneen​- Laura Lönnberg​​​ 144p (terveys 117)
2. Julsamorous- ​Satu & Julia Mikkola ​​​144p (terveys 40)
3. Glenhouse's- ​Maarit Kandelberg-Harakka & Jouni Harakka​ 108p
4. Landzett- ​Mirva Lanssila ​​​​100p
5. Patchcoat​- Wilhelmiina Virolainen​​​ 88p
6. Snowtime's- Merja Tiainen ​​​​56p